Dünya dəyişir. Texnologiya hər gün yeni bir səhifə açır, sərhədləri daraldır, məsafələri qısaldır, zaman anlayışını belə yenidən formalaşdırır. Bu dəyişimin mərkəzində isə süni intellekt dayanır. Artıq o, fantastika deyil, real gücdür. Məhz belə bir qlobal dönüş nöqtəsində Prezident İlham Əliyevin süni intellektin dövlət qurumlarında geniş tətbiqi ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu, sadəcə texniki yenilik çağırışı deyil. Bu, dövlət idarəçiliyinin yeni fəlsəfəsidir.
Müasir dövrdə güclü olmaq yalnız hərbi və ya iqtisadi qüdrətlə ölçülmür. Güclü dövlət ilk növbədə çevik, şəffaf və səmərəli idarə olunan dövlətdir. Süni intellekt isə bu keyfiyyətləri təmin edən ən müasir vasitədir.
Böyük məlumat bazalarının təhlili, vətəndaş müraciətlərinin operativ cavablandırılması, sosial proqramların daha dəqiq planlaşdırılması – bütün bunlar insan faktorundan asılılığı azaldaraq obyektiv və effektiv qərarların qəbulunu mümkün edir. Bu, həm də korrupsiya risklərinin azalması, şəffaflığın artması deməkdir.
Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, gələcəyin idarəçiliyi rəqəmsal əsaslar üzərində qurulmalıdır. Çünki zaman sürət tələb edir.
Dövlətin gücü vətəndaşın məmnuniyyətindədir. Əgər bir müraciətə cavab günlərlə, həftələrlə gözlənilirsə, bu, artıq köhnə idarəetmə modelidir. Süni intellekt isə bu prosesi saniyələrə endirə bilər.
Elektron hökumət sistemlərinin inkişafı artıq ölkəmizdə öz müsbət nəticələrini verir. Lakin süni intellektin geniş tətbiqi bu prosesi daha da sürətləndirəcək. Sosial ödənişlərin avtomatik təhlili, səhiyyədə diaqnostikanın dəqiqləşdirilməsi, təhsildə fərdi yanaşmanın təmin olunması – bütün bunlar vətəndaşa birbaşa xidmət edən mexanizmlərdir.Bu, sadəcə texnologiya deyil. Bu, vətəndaşa hörmətin yeni formasıdır.
Azərbaycan artıq azad edilmiş torpaqlarda “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələrini reallaşdırır. Bu layihələr süni intellektin real tətbiq meydanıdır. Enerji idarəetməsindən təhlükəsizliyə, nəqliyyatdan kommunal xidmətlərə qədər hər sahədə rəqəmsal həllər tətbiq olunur.
Bu, gələcəyin modelidir. Qarabağ yalnız bərpa edilmir – o, müasir texnologiyalar üzərində yenidən qurulur. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən bu siyasət göstərir ki, Azərbaycan keçmişə deyil, gələcəyə baxır.
Süni intellektin dövlət idarəçiliyinə inteqrasiyası həm də yeni nəsil mütəxəssislər üçün geniş imkanlar açır. İT sahəsində çalışan gənclər, startap təşəbbüsləri, texnoparklar – bütün bunlar dövlətin texnoloji sifarişləri ilə daha da güclənə bilər.
Bu gün süni intellekt yalnız proqram kodu deyil, strateji düşüncədir. Bu, ölkənin rəqabət qabiliyyətini artıran, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə xidmət edən mühüm amildir. Azərbaycan neftdən sonrakı dövrün çağırışlarına məhz bilik və texnologiya ilə cavab verir.
Dünya artıq süni intellekt yarışına qoşulub. Bu yarışda geri qalmaq inkişafdan geri qalmaq deməkdir. Prezident İlham Əliyevin çıxışında səslənən fikirlər Azərbaycanın bu qlobal prosesdə fəal iştirak etmək əzmini nümayiş etdirir.
Süni intellektin dövlət qurumlarında geniş tətbiqi – bu, daha operativ qərarlar, daha şəffaf mexanizmlər, daha məmnun vətəndaş deməkdir. Bu, dövlətin özünü yeniləməsi, gələcəyə uyğunlaşması deməkdir.
Azərbaycan yeni mərhələyə qədəm qoyur. Bu mərhələnin adı rəqəmsal inkişaf, innovasiya və ağıllı idarəetmədir. Süni intellekt isə bu yolun əsas aparıcı qüvvəsidir. Çünki gələcəyi quranlar texnologiyanı idarə edənlərdir. Azərbaycan isə bu gələcəyi öz əli ilə qurur.