Şəhər Nəqliyyatında İntizamın və İnkişafın Memarı – “Xaliq Faiqoğlu” MMC-nin Baş direktoru Faiq Seyidovun Uğurlu İdarəçilik Missiyası
Şəhər nəqliyyatı hər bir paytaxtın nəbzi, ritmi və gündəlik həyatının ayrılmaz hissəsidir. Bu sahədə məsuliyyət daşıyan rəhbər isə yalnız idarəçi deyil, minlərlə insanın təhlükəsiz və rahat şəkildə mənzil başına çatmasının təminatçısıdır. “Xaliq Faiqoğlu” MMC-nin Baş direktoru Faiq Seyidov məhz bu məsuliyyətin ağırlığını dərk edərək, şəhər nəqliyyatı sisteminin davamlı və keyfiyyətli fəaliyyətini prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirib. Onun rəhbərliyi altında müəssisə yalnız sərnişindaşıma xidməti göstərən qurum deyil, intizam, operativlik və sosial məsuliyyət prinsipləri ilə idarə olunan bir struktur kimi formalaşıb.
Faiq Seyidovun idarəçilik fəlsəfəsində əsas xətt təhlükəsizlik və xidmət keyfiyyətidir. O, şəhər nəqliyyatının sadəcə avtobusların hərəkəti ilə məhdudlaşmadığını, bunun arxasında ciddi planlama, texniki nəzarət, kadr seçimi və daim yenilənən nəqliyyat parkının dayandığını hər zaman vurğulayır. Onun təşəbbüsü ilə sürücülərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, etik davranış qaydalarına riayət olunması və sərnişin məmnuniyyətinin qorunması daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu yanaşma nəticəsində vətəndaşların ictimai nəqliyyata inamı möhkəmlənir.
Baş direktor kimi o, yalnız inzibati qərarlar qəbul edən rəhbər deyil, eyni zamanda sahəyə yaxından bələd olan praktik idarəçidir. Avtobus parklarında texniki vəziyyətin yoxlanılması, marşrutların optimallaşdırılması, sərnişin axınının düzgün tənzimlənməsi kimi məsələlər onun birbaşa nəzarətindədir. Bu diqqət və məsuliyyət hissi şəhər nəqliyyatında intizamın qorunmasına və xidmət səviyyəsinin yüksəlməsinə real təsir göstərir.
Faiq Seyidovun fəaliyyəti sosial məsuliyyət istiqamətində də xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun vətəndaşlıq mövqeyinin bariz nümunəsidir. O, daim bu ailələrin yanında olmağı, onların sosial problemlərinin həllinə dəstək göstərməyi özünün mənəvi borcu hesab edir. Müəssisə daxilində də xüsusi həssas kateqoriyaya aid olan əməkdaşlara diqqət göstərilməsi, onların rifahının qorunması onun humanist yanaşmasının göstəricisidir.
Vətənpərvərlik Faiq Seyidovun fəaliyyətində yalnız söz deyil, əməli davranışdır. Dövlətçiliyə sadiqlik, ölkənin inkişaf strategiyasına uyğun fəaliyyət göstərmək və nəqliyyat sektorunda həyata keçirilən islahatlara dəstək vermək onun rəhbərlik xəttinin əsas istiqamətlərindəndir. O, ölkə rəhbəri cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi inkişaf kursunu dəstəkləyərək, şəhər nəqliyyatının müasir standartlara uyğun qurulmasını vacib missiya kimi qəbul edir.
Şəhər nəqliyyatında nizam-intizamın təmin olunması, sürücülər arasında məsuliyyət mühitinin formalaşdırılması və sərnişin mədəniyyətinin təşviqi istiqamətində görülən işlər müəssisənin ictimai nüfuzunu daha da artırıb. Faiq Seyidov inanır ki, ictimai nəqliyyat yalnız bir xidmət sahəsi deyil, həm də cəmiyyətin mədəniyyət göstəricisidir. Bu səbəbdən də hər bir əməkdaşın davranışı və peşəkarlığı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən yenilənmə siyasəti şəhər nəqliyyatının daha rahat, təhlükəsiz və əlçatan olmasına xidmət edir. Müasir texnologiyaların tətbiqi, texniki baxışın gücləndirilməsi və operativ idarəetmə mexanizmlərinin formalaşdırılması nəticəsində müəssisə öz fəaliyyətini daha effektiv şəkildə qurur. Bu isə gündəlik olaraq minlərlə vətəndaşın rahatlığında öz əksini tapır.
Faiq Seyidov kollektiv daxilində sağlam iş mühitinin yaradılmasına da xüsusi önəm verir. O hesab edir ki, güclü komanda olmadan davamlı uğur mümkün deyil. Əməkdaşların sosial təminatı, peşəkar inkişaf imkanları və ədalətli yanaşma prinsipi onun rəhbərlik modelinin əsas sütunlarıdır. Bu yanaşma müəssisədə həmrəylik və qarşılıqlı hörmət mühitini gücləndirib.
Onun fəaliyyəti təkcə iqtisadi göstəricilərlə deyil, həm də sosial təsirlə ölçülür. Şəhər sakinlərinin gündəlik həyatında rahatlıq və təhlükəsizlik hissinin təmin olunması, nəqliyyat xidmətinin əlçatan və keyfiyyətli olması cəmiyyətin ümumi rifahına töhfə verir. Faiq Seyidov bu məsuliyyəti dərindən anlayaraq, hər qərarında vətəndaş marağını əsas tutur.
Bu gün “Xaliq Faiqoğlu” MMC şəhər nəqliyyatında etibarlı və sistemli fəaliyyət göstərən qurum kimi tanınırsa, burada Faiq Seyidovun ardıcıl və prinsipial idarəçilik xəttinin xüsusi rolu var. Onun dövlətə sədaqəti, sosial məsuliyyətə həssas yanaşması və vətəndaşlara xidmət anlayışı şəhər nəqliyyatı sahəsində nümunəvi bir idarəçilik modelinin formalaşmasına zəmin yaradıb. Bu model isə paytaxtın dinamik həyat ritminə uyğun, müasir və məsuliyyətli nəqliyyat sisteminin inkişafına xidmət edir.