Azərbaycan Dillər Universitetinin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, dosent Misgər Məmmədov uzun illərdir ki, universitet kollektivinin sosial rifahının qorunması, əmək hüquqlarının müdafiəsi və sağlam mənəvi mühitin formalaşdırılması istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərliyi altında həmkarlar təşkilatı sadəcə inzibati qurum kimi deyil, eyni zamanda müəllim və əməkdaşların güvən yeri, dayağı və sözünün eşidildiyi bir ünvan kimi formalaşıb. Misgər Məmmədovun idarəçilik üslubu səmimiyyət, məsuliyyət və prinsipiallıq üzərində qurulub və bu keyfiyyətlər onu kollektiv arasında böyük hörmət sahibi edib.
Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri kimi o, əməkdaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, onların iş şəraitinin yaxşılaşdırılması və hüquqlarının qorunması istiqamətində sistemli addımlar atır. Universitet daxilində sağlam əmək münasibətlərinin qorunması, qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlıq mühitinin möhkəmləndirilməsi onun fəaliyyətinin əsas prioritetlərindəndir. O, hər bir əməkdaşın müraciətinə həssas yanaşır, problemlərin operativ və ədalətli həlli üçün şəxsi təşəbbüs göstərir və həmkarlar təşkilatını real dəstək mexanizminə çevirir.
Misgər Məmmədovun fəaliyyəti yalnız iş münasibətləri ilə məhdudlaşmır. O, universitet kollektivinin sosial həyatında da fəal rol oynayır, müxtəlif mədəni, maarifləndirici və sosial layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək verir. Bu təşəbbüslər kollektiv daxilində birlik və həmrəylik ruhunu gücləndirir, müəllim və əməkdaşlar arasında qarşılıqlı etimadı daha da möhkəmləndirir. Onun təşəbbüsü ilə təşkil olunan tədbirlər insanların bir-birinə daha yaxın olmasına, ortaq dəyərlər ətrafında birləşməsinə şərait yaradır.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı isə Misgər Məmmədovun vətəndaş mövqeyinin ən bariz ifadəsidir. O, Vətən uğrunda canından keçənlərin ailələrinə xüsusi həssaslıqla yanaşır, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində həm maddi, həm də mənəvi dəstək göstərilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların məşğulluq və sosial təminat məsələlərinin həllində həmkarlar təşkilatının imkanlarından səmərəli istifadə olunmasına çalışır. Bu fəaliyyət onun vətənpərvərliyinin və milli dəyərlərə bağlılığının canlı təzahürüdür.
Misgər Məmmədov dövlətçilik prinsiplərinə sadiq, milli maraqları hər zaman üstün tutan bir ziyalıdır. O, Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyasını dəstəkləyir, həyata keçirilən islahatların mahiyyətini kollektivə düzgün şəkildə çatdırır və hər bir əməkdaşın dövlətə bağlılıq ruhunda formalaşmasına töhfə verir. Onun çıxışlarında və fəaliyyətində dövlətçilik düşüncəsi, milli birlik ideyası və sabitliyin qorunmasının vacibliyi xüsusi yer tutur.
Cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial siyasət xəttinə sadiqlik Misgər Məmmədovun fəaliyyətində açıq şəkildə hiss olunur. O, ölkə rəhbərliyinin sosial rifahın yüksəldilməsi, şəhid ailələri və qazilərə diqqətin artırılması istiqamətində apardığı siyasəti dəstəkləyir və bu istiqamətdə universitet daxilində konkret addımların atılmasına çalışır. Dövlət başçısının müəyyən etdiyi prioritetlərin yerli səviyyədə reallaşmasına töhfə vermək onun üçün yalnız vəzifə deyil, həm də mənəvi borcdur.
Dosent kimi elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan Misgər Məmmədov tələbələrin də sosial problemlərinə biganə qalmır. O, gənclərin sağlam vətənpərvərlik ruhunda yetişməsi, dövlətçilik dəyərlərinə hörmətlə yanaşması üçün maarifləndirici mühitin formalaşmasına xüsusi önəm verir. Universitet mühitində milli kimlik, ana dilinə sevgi və dövlətə sədaqət anlayışlarının gücləndirilməsi onun pedaqoji baxışlarının əsas istiqamətlərindəndir.
Onun rəhbərliyi ilə həmkarlar təşkilatı sosial ədalət prinsipinə əsaslanaraq fəaliyyət göstərir. Maddi yardımların şəffaf və ədalətli bölgüsü, ehtiyacı olan əməkdaşlara vaxtında dəstək göstərilməsi, kollektivin rifahına yönəlmiş təşəbbüslərin davamlı xarakter alması Misgər Məmmədovun təşkilatçılıq bacarığının nəticəsidir. O, həmkarlar ittifaqını formal strukturdan çıxararaq real sosial dayağa çevirib.
Misgər Məmmədovun şəxsiyyətində prinsipiallıqla humanistlik vəhdət təşkil edir. O, bir tərəfdən əmək hüquqlarının qorunmasında qətiyyətli mövqe sərgiləyir, digər tərəfdən isə insan amilini hər şeydən üstün tutur. Onun üçün hər bir müraciətin arxasında bir insan taleyi dayanır və bu məsuliyyət hissi onun fəaliyyətinə xüsusi həssaslıq qatır. Bu yanaşma kollektiv arasında inam və hörmət mühitini daha da gücləndirir.
Bu gün Azərbaycan Dillər Universitetində həmkarlar təşkilatının fəaliyyəti sosial həmrəylik, qarşılıqlı dəstək və vətəndaş məsuliyyəti prinsipləri üzərində qurulubsa, burada Misgər Məmmədovun zəhməti və təşkilatçılıq bacarığı xüsusi yer tutur. Onun fəaliyyəti göstərir ki, düzgün idarəçilik, dövlətə sədaqət, şəhid ailələrinə və qazilərə diqqət, kollektivə səmimi münasibət bir araya gəldikdə həm institut daxilində, həm də cəmiyyət miqyasında müsbət nəticələr əldə etmək mümkündür. Bu yol məsuliyyətli xidmət yoludur və Misgər Məmmədov bu yolu ləyaqətlə davam etdirir.