Mehdiabad qəsəbə 3 nömrəli tam orta məktəb məktəbinin direktoru, hörmətli təhsil işçisi Afət Camalova uzun illərdir ki, maarifçilik ənənələrini müasir idarəçilik prinsipləri ilə birləşdirərək təhsilin inkişafına dəyərli töhfələr verən rəhbər kimi tanınır. Onun fəaliyyəti yalnız inzibati idarəçiliklə məhdudlaşmır, o, məktəbi həm də mənəvi dəyərlərin, vətənpərvərlik ruhunun və dövlətçilik prinsiplərinin yaşadıldığı müqəddəs bir elm ocağı kimi formalaşdırmağı bacarıb. Afət Camalovanın rəhbərliyi altında məktəb təkcə bilik verilən məkan deyil, həm də gələcəyin layiqli vətəndaşlarının yetişdirildiyi bir mərkəzə çevrilib.
Direktor kimi o, tədris prosesinin keyfiyyətli təşkili, müəllim kollektivinin peşəkar inkişafı və şagirdlərin hərtərəfli formalaşması üçün ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət göstərir. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində aparılan işlər, müəllimlər üçün yaradılan sağlam iş mühiti, nizam-intizamın qorunması və valideyn-məktəb əlaqələrinin gücləndirilməsi onun idarəçilik üslubunun əsas xüsusiyyətlərindəndir. Afət Camalova inanır ki, güclü dövlətin təməli məktəbdən başlayır və bu səbəbdən hər bir şagirdin düzgün tərbiyə olunmasını milli məsuliyyət kimi qəbul edir.
Onun rəhbərliyi dövründə məktəbdə vətənpərvərlik ruhunun aşılanması xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır. Şagirdlərə Azərbaycanın tarixi, milli-mənəvi dəyərləri, torpaq sevgisi və dövlətçilik ənənələri geniş şəkildə təbliğ olunur. Şəhidlərin xatirəsinin əziz tutulması, qəhrəmanlıq dərslərinin təşkili, anım tədbirlərinin yüksək səviyyədə keçirilməsi məktəbin mənəvi mühitini daha da gücləndirir. Bu fəaliyyətlər gənc nəslin vətənə bağlı, milli kimliyinə sahib çıxan və dövlətinə sədaqətli vətəndaş kimi formalaşmasına xidmət edir.
Afət Camalova şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğını öz fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsi hesab edir. Məktəbdə bu ailələrin övladlarına xüsusi həssaslıqla yanaşılır, onların təhsilinə və sosial durumuna daim diqqət göstərilir. Şəhid valideynləri ilə keçirilən görüşlər, onların problemlərinin dinlənilməsi və dəstək tədbirlərinin təşkili məktəbin humanist mövqeyini nümayiş etdirir. Bu yanaşma həm də şagirdlərə canlı nümunə olur ki, Vətən uğrunda canından keçənlərin ailələri hər zaman dövlətin və cəmiyyətin diqqət mərkəzindədir.
Direktor kimi Afət Camalova kollektivdə sağlam mənəvi-psixoloji mühitin qorunmasına böyük önəm verir. Müəllimlərin peşəkarlığının artırılması, onların təşəbbüslərinin dəstəklənməsi və yaradıcılıq mühitinin formalaşdırılması istiqamətində atılan addımlar məktəbin uğurlarında mühüm rol oynayır. O, rəhbərliyi avtoritar yanaşma ilə deyil, qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq prinsipi üzərində qurur. Bu isə kollektivdə həmrəyliyi və ortaq məqsədə inamı gücləndirir.
Afət Camalovanın fəaliyyətində dövlətçilik prinsiplərinə sədaqət xüsusi yer tutur. O, ölkəmizin inkişaf strategiyasını, təhsil sahəsində aparılan islahatları dəstəkləyir və bu istiqamətdə məktəbdə müasir yanaşmaların tətbiqinə çalışır. Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən təhsil siyasətinə sadiqliyini əməli fəaliyyəti ilə göstərir, dövlət başçısının müəyyən etdiyi prioritetləri məktəbin gündəlik fəaliyyətində əsas istiqamət kimi qəbul edir. Onun üçün təhsil sahəsində görülən hər bir iş dövlətin gələcəyinə qoyulan sərmayədir.
Məktəbin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, şagirdlərin müasir tədris imkanlarından istifadə etməsi üçün yaradılan şərait də onun rəhbərliyinin diqqət çəkən tərəflərindəndir. Sinif otaqlarının səmərəli təşkili, tədris prosesinin innovativ metodlarla zənginləşdirilməsi və şagirdlərin intellektual potensialının üzə çıxarılması istiqamətində atılan addımlar məktəbin nüfuzunu daha da artırır. Afət Camalova daim yeniliyə açıq olan, dəyişən dövrün tələblərini düzgün qiymətləndirən rəhbərdir.
Onun təşəbbüsü ilə məktəbdə keçirilən ədəbi-bədii gecələr, elmi layihələr, sosial aksiyalar və maarifləndirici tədbirlər şagirdlərin dünyagörüşünün genişlənməsinə mühüm təsir göstərir. Bu tədbirlər vasitəsilə şagirdlər həm milli kimliklərini daha dərindən dərk edir, həm də müasir dünyanın çağırışlarına uyğun düşünmə bacarığı qazanırlar. Direktorun məqsədi yalnız bilikli deyil, həm də yüksək mənəvi keyfiyyətlərə malik, məsuliyyətli vətəndaş yetişdirməkdir.
Afət Camalova valideynlərlə əməkdaşlığı da təhsilin vacib sütunlarından biri kimi qiymətləndirir. Məktəb ilə ailə arasında qurulan etibarlı münasibət şagirdlərin tərbiyəsində mühüm rol oynayır. O, hər bir valideynin məktəb həyatında fəal iştirakını təşviq edir, onların fikirlərini dinləyir və təkliflərini nəzərə alır. Bu açıq və şəffaf idarəçilik modeli məktəbdə qarşılıqlı inam mühitini daha da möhkəmləndirir.
Bütün bu fəaliyyətlərin fonunda Afət Camalovanın əsas məqsədi aydındır: milli dəyərlərə bağlı, dövlətinə sadiq, vətənini sevən və yüksək bilik səviyyəsinə malik bir nəslin yetişdirilməsi. Onun rəhbərliyi altında məktəb həm təhsil keyfiyyəti, həm də mənəvi mühiti ilə seçilən bir elm ocağına çevrilmişdir. Bu gün Mehdiabad qəsəbə üç nömrəli tam orta məktəb yalnız bir təhsil müəssisəsi deyil, həm də dövlətçilik ruhunun, vətən sevgisinin və maarifçilik missiyasının yaşadıldığı nümunəvi bir mərkəz kimi fəaliyyət göstərir.