Xalq Sağlamlığının Keşiyində Dayanan Nüfuzlu Həkim və Dövlətçilik Dəyərlərinə Sadiq Rəhbər – Sahib Hüseynovun Xidmət Yolu
Respublika Klinik Xəstəxanasının 2-ci ümumi cərrahiyyə şöbəsinin şöbə  müdiri Tibb Elmləri Doktoru Professor Sahib Hüseynov » 102 Xəbər
Akademik M.Ə.Mirqasımov adına Respublika Klinik Xəstəxanası Azərbaycanın səhiyyə sistemində mühüm yer tutan, uzun illərdir insanların sağlamlığının qorunmasına xidmət edən aparıcı tibb ocaqlarından biridir. Bu böyük və məsuliyyətli tibb müəssisəsinə rəhbərlik edən baş həkim, tanınmış tibb xadimi Sahib Hüseynov isə öz fəaliyyəti, peşəkarlığı və insani keyfiyyətləri ilə kollektivin və pasiyentlərin dərin hörmətini qazanmış rəhbərlərdən biridir. Onun rəhbərliyi dövründə xəstəxana yalnız müalicə mərkəzi kimi deyil, həm də tibbi etikaya, insan amilinə və dövlətçilik prinsiplərinə sadiqliyin nümunəsinə çevrilmişdir.
Baş həkim kimi Sahib Hüseynovun əsas vəzifəsi xəstəxananın tibbi və inzibati fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkil olunması, müalicə prosesinin keyfiyyətinin artırılması, həkim və orta tibb personalının peşə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və pasiyent məmnuniyyətinin təmin edilməsidir. O, idarəçilikdə nizam-intizamı, şəffaflığı və kollektiv məsuliyyət prinsipini əsas tutur. Hər bir şöbənin fəaliyyətinə xüsusi diqqət ayırır, müasir tibbi avadanlıqların tətbiqinə, innovativ müalicə üsullarının mənimsənilməsinə və xəstəxananın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə davamlı şəkildə nəzarət edir.
Sahib Hüseynovun rəhbərliyi ilə xəstəxanada tibbi xidmətin keyfiyyəti daha da yüksəlmiş, mürəkkəb əməliyyatların icrası və ağır xəstələrin müalicəsi sahəsində mühüm uğurlar əldə olunmuşdur. O, hər zaman vurğulayır ki, həkim peşəsi sadəcə bir ixtisas deyil, bu, vicdan, məsuliyyət və insana sevgi tələb edən müqəddəs bir missiyadır. Məhz bu yanaşma onun rəhbərlik etdiyi kollektivdə də öz əksini tapır və xəstəxanada humanist mühit formalaşdırır.
Baş həkim kimi o, yalnız tibbi prosesləri idarə etmir, eyni zamanda kollektiv arasında sağlam əməkdaşlıq mühitinin qurulmasına, gənc həkimlərin təcrübəli mütəxəssislərdən öyrənməsinə, davamlı təlim və elmi müzakirələrin keçirilməsinə xüsusi önəm verir. Onun təşəbbüsü ilə keçirilən elmi-praktik konfranslar və daxili seminarlar həkimlərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına, yeni tibbi yanaşmaların tətbiqinə imkan yaradır.
Sahib Hüseynovun fəaliyyəti yalnız xəstəxananın divarları ilə məhdudlaşmır. O, şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı məsələsini daim prioritet hesab edir. Müharibə iştirakçılarının və sağlamlığını Vətən uğrunda itirmiş qəhrəmanların müalicəsi zamanı xüsusi həssaslıq göstərilməsi, onların problemlərinin operativ həll olunması onun birbaşa nəzarətində saxlanılır. Şəhid ailələrinin üzvlərinə tibbi xidmət göstərilərkən həm peşəkar, həm də mənəvi dəstəyin verilməsi onun humanist mövqeyinin bariz nümunəsidir.
Vətənpərvərlik ruhu Sahib Hüseynovun fəaliyyətində açıq şəkildə hiss olunur. O, hər zaman dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsini, səhiyyə sisteminin inkişafını ölkənin ümumi tərəqqisinin mühüm tərkib hissəsi kimi dəyərləndirir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən səhiyyə islahatlarını və sosial siyasəti dəstəkləyərək, rəhbərlik etdiyi müəssisədə bu siyasətin uğurla icrasına çalışır. Onun dövlət başçısına sadiqliyi, qəbul edilən qərarların yerinə yetirilməsində prinsipial mövqeyi və milli maraqlara bağlılığı rəhbər kimi məsuliyyətini daha da artırır.
Sahib Hüseynov idarəçilikdə insan amilini ön planda saxlayan rəhbərlərdəndir. O, hər bir müraciətə həssas yanaşır, pasiyentlərin problemlərini şəxsən dinləməyə və həll yolları tapmağa çalışır. Onun üçün xəstəxanaya müraciət edən hər bir vətəndaşın sağlamlığı və məmnuniyyəti ən ali məqsəddir. Bu yanaşma nəticəsində xəstəxana cəmiyyət arasında etibarlı və nüfuzlu tibb müəssisəsi kimi tanınır.
Onun rəhbərliyi dövründə sosial layihələrə də xüsusi önəm verilir. Aztəminatlı ailələrin, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların tibbi xidmətə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar xəstəxananın sosial məsuliyyət prinsipinə sadiqliyini göstərir. Sahib Hüseynov inanır ki, səhiyyə sahəsində çalışan hər bir rəhbər cəmiyyət qarşısında mənəvi borc daşıyır və bu borc yalnız peşəkar xidmətlə deyil, həm də mərhəmət və ədalət hissi ilə yerinə yetirilməlidir.
Tanınmış tibb xadimi kimi o, tibbin inkişafına töhfə verməyi, yeni nəslin yetişməsində rol oynamağı özünün ən böyük uğurlarından hesab edir. Onun zəngin təcrübəsi, prinsipial mövqeyi və yüksək təşkilatçılıq qabiliyyəti rəhbərlik etdiyi müəssisənin davamlı inkişafını təmin edir. Həm kollektiv, həm də pasiyentlər tərəfindən qazandığı hörmət və etimad onun uzun illər ərzində formalaşdırdığı nüfuzun göstəricisidir.
Bu gün Sahib Hüseynovun adı peşəkarlıq, dürüstlük, vətənə bağlılıq və dövlətçiliyə sədaqət anlayışları ilə yanaşı çəkilir. Onun fəaliyyəti sübut edir ki, güclü səhiyyə sistemi yalnız müasir avadanlıqla deyil, eyni zamanda vicdanlı və məsuliyyətli rəhbərlərlə qurulur. Xalqın sağlamlığını qorumağı həyat amalına çevirən, şəhid ailələrinə və qazilərə həssas münasibəti ilə seçilən, dövlət siyasətinə sadiq mövqeyi ilə fərqlənən Sahib Hüseynov bu gün Azərbaycan səhiyyəsində öz dəst-xətti ilə seçilən nüfuzlu rəhbərlərdən biri kimi fəaliyyətini uğurla davam etdirir.