Gəncənin Su Təchizatında Sabitlik və İnkişafın Memarı – Şöhrəddin Verdiyev
Su ehtiyatlarının qoruyucusu – Şöhrəddin Verdiyev Gəncədə davamlı və ...
Gəncə Şəhər Su İdarəsi rəhbəri, hörmətli Şöhrəddin Verdiyev uzun illərdir ki, şəhərin ən strateji sahələrindən birinə rəhbərlik edərək Gəncənin sosial rifahında və infrastruktur sabitliyində mühüm rol oynayır. Su təsərrüfatı elə bir sahədir ki, onun fəaliyyəti görünməz olsa da, nəticəsi hər bir evdə, hər bir müəssisədə, hər bir sosial obyektin gündəlik həyatında hiss olunur. Şöhrəddin Verdiyev bu məsuliyyətli vəzifəni yalnız inzibati idarəçilik kimi deyil, həm də ictimai etimad missiyası kimi qəbul edir. Onun rəhbərliyi altında su təchizatı sisteminin dayanıqlılığı qorunur, nasazlıqlar operativ şəkildə aradan qaldırılır, şəhər sakinlərinin fasiləsiz və keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunması daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Rəhbər kimi o, su mənbələrinin qorunması, mövcud infrastrukturun yenilənməsi və şəbəkənin müasirləşdirilməsi istiqamətində ardıcıl və sistemli fəaliyyət göstərir. Köhnəlmiş xətlərin dəyişdirilməsi, yeni yaşayış massivlərinin su ilə təmin olunması, texniki itkilərin azaldılması və qəza hallarına çevik reaksiya mexanizminin qurulması onun idarəçilik fəlsəfəsinin əsas istiqamətlərindəndir. Şəhərin müxtəlif ərazilərində aparılan yenidənqurma və təmir-bərpa işləri təkcə texniki yenilənmə deyil, həm də vətəndaş məmnuniyyətinin artırılmasına xidmət edir. O, hər bir layihənin arxasında insan amilini əsas tutur və anlayır ki, su təminatı birbaşa əhalinin sağlamlığı və sosial rifahı ilə bağlıdır.
Şöhrəddin Verdiyevin fəaliyyətində şəffaflıq və vətəndaşlarla açıq ünsiyyət xüsusi yer tutur. O, müraciətlərin vaxtında araşdırılmasına, şikayətlərin diqqətlə dinlənilməsinə və problemlərin ədalətli həllinə böyük önəm verir. Onun rəhbərliyi dövründə vətəndaşların qəbul günləri formal xarakter daşımır, əksinə, real həll yollarının tapıldığı və konkret nəticələrin əldə edildiyi bir platformaya çevrilir. Bu yanaşma idarə ilə əhali arasında etimad körpüsünü daha da möhkəmləndirir.
Su təsərrüfatı sahəsi eyni zamanda fövqəladə hallara hazırlıq tələb edən strateji bir istiqamətdir. Şöhrəddin Verdiyev təbii fəlakətlər və qəza vəziyyətləri zamanı operativ qərarvermə qabiliyyəti ilə seçilir. Qəza briqadalarının koordinasiyalı fəaliyyəti, gecə-gündüz iş rejimində problemlərin aradan qaldırılması və şəhərin həyat ritminin pozulmaması üçün göstərilən səylər onun rəhbərliyinin səmərəliliyini bir daha nümayiş etdirir. O, kollektiv daxilində nizam-intizamı, peşəkarlığı və məsuliyyət hissini daim təşviq edir.
Onun fəaliyyətində sosial həssas təbəqələrə xüsusi diqqət göstərilməsi ayrıca vurğulanmalıdır. Şəhid ailələrinin və qazilərin müraciətləri daim prioritet qaydada araşdırılır, onların su təminatı ilə bağlı məsələləri qısa zamanda həll olunur. Şöhrəddin Verdiyev üçün bu, sadəcə xidməti borc deyil, həm də mənəvi məsuliyyətdir. O, Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrinə və sağlamlığını itirmiş qazilərə diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu hər zaman öz fəaliyyəti ilə təsdiqləyir.
Vətənpərvərlik ruhu onun idarəçilik üslubunda aydın şəkildə hiss olunur. Dövlətçiliyə sadiqlik, milli maraqların qorunması və ictimai məsuliyyət anlayışı onun qərarlarında və davranışlarında öz əksini tapır. O, ölkədə həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatlara və infrastruktur layihələrinə dəstək verir, rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətini dövlət strategiyası ilə uzlaşdırır. Bu baxımdan onun fəaliyyəti ümummilli inkişaf xəttinə uyğun şəkildə qurulmuşdur.
Şöhrəddin Verdiyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş sosial-iqtisadi inkişaf kursuna sadiqdir və bu kursun yerli səviyyədə icrasına töhfə verir. O, dövlət başçısının regionların inkişafı, infrastrukturun yenilənməsi və vətəndaş rifahının yüksəldilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını rəhbər tutaraq fəaliyyət göstərir. Bu sadiqlik yalnız sözlə deyil, konkret işlərlə, reallaşdırılan layihələrlə və əldə olunan nəticələrlə öz təsdiqini tapır.
Kollektivlə münasibətlərində də ədalətlilik və qayğıkeşlik əsas prinsipdir. O, əməkdaşlarının peşəkar inkişafına şərait yaradır, onların əməyini qiymətləndirir və motivasiyasını yüksək saxlayır. İdarədə sağlam iş mühitinin formalaşdırılması, texniki heyətin bilik və bacarıqlarının artırılması üçün yaradılan imkanlar qurumun ümumi fəaliyyət keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir. Şöhrəddin Verdiyev hesab edir ki, güclü rəhbərlik güclü kollektivdən keçir və bu prinsipi əməli fəaliyyəti ilə sübut edir.
Gəncə kimi böyük və tarixi şəhərin su təsərrüfatını idarə etmək yüksək məsuliyyət və uzaqgörənlik tələb edir. O, şəhərin gələcək inkişaf perspektivlərini nəzərə alaraq uzunmüddətli planlaşdırmaya üstünlük verir, artan əhali və yeni tikililərin tələbatını əvvəlcədən proqnozlaşdırmağa çalışır. Bu yanaşma davamlı inkişafın və sabit xidmətin təmin olunmasına xidmət edir.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri göstərir ki, Şöhrəddin Verdiyev üçün rəhbərlik sadəcə inzibati vəzifə deyil, cəmiyyətə xidmət missiyasıdır. Onun gördüyü işlər şəhərin sosial həyatında, sakinlərin gündəlik rahatlığında və ümumi rifahında öz real əksini tapır. Dövlətinə sədaqəti, vətəndaşlara qayğıkeş münasibəti və üzərinə düşən məsuliyyəti ləyaqətlə yerinə yetirməsi onu rəhbərlik etdiyi sahədə seçilən simalardan birinə çevirir.