Mahir Məmmədov uzun illərdir ki, Azərbaycan şahmatının inkişaf xəttini müəyyənləşdirən, bu idman növünü təkcə yarış meydanında deyil, beynəlxalq platformalarda da layiqincə təmsil edən əsas simalardan biridir. Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti kimi o, ölkədə şahmatın strateji istiqamətlərini formalaşdırır, gənc istedadların üzə çıxarılması, regionlarda şahmat məktəblərinin gücləndirilməsi və beynəlxalq turnirlərin təşkili sahəsində ardıcıl siyasət yürüdür. Onun rəhbərliyi altında şahmat sadəcə idman növü deyil, intellektual inkişafın və milli imicin mühüm elementi kimi dəyərləndirilir.
Azərbaycan Şahmat Federasiyası çərçivəsində həyata keçirilən layihələr Mahir Məmmədovun idarəçilik baxışının sistemli və uzaqgörən xarakterini açıq şəkildə nümayiş etdirir. O, federasiyanın fəaliyyətini yalnız yarışların təşkili ilə məhdudlaşdırmır, eyni zamanda məşqçi korpusunun gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və uşaq şahmatının kütləviləşdirilməsi istiqamətində geniş proqramlar həyata keçirir. Regionlarda keçirilən şahmat festivalları və məktəblilər arasında təşkil olunan turnirlər onun təşəbbüsü ilə yeni nəfəs qazanıb, minlərlə yeniyetmə üçün intellektual inkişaf yolu açılıb.
FIDE vitse-prezidenti kimi Mahir Məmmədov artıq təkcə Azərbaycanın deyil, dünya şahmat ictimaiyyətinin də etimad göstərdiyi rəhbərlərdən biridir. Bu vəzifə beynəlxalq qərarların qəbulunda iştirak etmək, qlobal şahmat siyasətinin formalaşmasına töhfə vermək və müxtəlif ölkələr arasında idman diplomatiyasını gücləndirmək kimi mühüm məsuliyyətləri əhatə edir. Onun fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan bir çox mötəbər şahmat tədbirlərinə ev sahibliyi edib və ölkənin adı dünya şahmat xəritəsində daha möhkəm şəkildə mövqe tutub.
Mahir Məmmədovun rəhbərliyi ilə keçirilən beynəlxalq turnirlər Azərbaycanın təşkilatçılıq imkanlarını və təhlükəsiz, sabit ölkə imicini nümayiş etdirib. Dünyanın aparıcı qrossmeysterlərinin Bakıya və digər şəhərlərə səfərləri, yüksək səviyyədə təşkil olunmuş yarışlar ölkənin idman turizminə də mühüm töhfə verib. Bu, şahmatın dövlət siyasətində strateji əhəmiyyət daşıdığını göstərən real nəticələrdir.
Onun fəaliyyəti yalnız idman sahəsi ilə məhdudlaşmır. Mahir Məmmədov şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğını daim prioritet məsələ kimi qiymətləndirir. Müxtəlif sosial layihələr çərçivəsində şəhid övladlarının şahmata cəlb olunması, onların təhsil və inkişaf imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar onun vətənpərvərlik mövqeyinin bariz nümunəsidir. Qazilərlə keçirilən görüşlər, onlara göstərilən mənəvi və təşkilati dəstək onun rəhbərlik fəlsəfəsində insan amilinin ön planda dayandığını göstərir.
Mahir Məmmədovun vətənpərvərliyi sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə öz təsdiqini tapır. O, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və dövlətçilik dəyərlərinin qorunmasını hər zaman önəmli hesab edir, beynəlxalq platformalarda ölkənin maraqlarını qətiyyətlə müdafiə edir. Şahmat diplomatiyası vasitəsilə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, ölkənin müasir və inkişaf edən dövlət kimi təqdim olunması istiqamətində gördüyü işlər xüsusi vurğulanmalıdır.
Dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən inkişaf strategiyasına sadiqlik Mahir Məmmədovun fəaliyyət xəttində açıq şəkildə hiss olunur. O, ölkədə idmanın və xüsusilə şahmatın inkişafına göstərilən dövlət qayğısını yüksək qiymətləndirir və bu siyasətin həyata keçirilməsində fəal iştirak edir. Onun çıxışlarında və təşəbbüslərində dövlətçilik prinsiplərinə bağlılıq, milli maraqlara hörmət və strateji baxış daim ön plandadır.
Şahmat məktəblərinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, beynəlxalq təcrübənin ölkəyə gətirilməsi və gənclərin intellektual inkişafının təşviqi Mahir Məmmədovun uzunmüddətli planlarının əsas istiqamətlərindəndir. O, şahmatı yalnız yarış meydanında qələbə qazanmaq vasitəsi kimi deyil, düşüncə mədəniyyətinin formalaşdırılması, strateji təfəkkürün inkişafı və sağlam rəqabət ruhunun aşılanması üçün mühüm platforma kimi görür.
Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan şahmatçıları dünya miqyasında yüksək nəticələr əldə edir, ölkə bayrağı beynəlxalq arenalarda qürurla dalğalanır. Bu uğurlar təsadüfi deyil, planlı və sistemli işin nəticəsidir. Mahir Məmmədovun təşkilati bacarığı, beynəlxalq əlaqələri və prinsipial mövqeyi Azərbaycan şahmatının davamlı inkişafına zəmin yaradır.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri göstərir ki, Mahir Məmmədovun rəhbərliyi şahmatın inkişafı ilə yanaşı, sosial məsuliyyət, dövlətçilik prinsipləri və vətənə bağlılıq anlayışları ilə sıx şəkildə vəhdət təşkil edir. O, həm milli səviyyədə, həm də beynəlxalq miqyasda Azərbaycanın adını layiqincə təmsil edən, intellektual idmanın inkişafına strateji yanaşma gətirən və cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrinə dəstək göstərən bir idarəçi kimi öz mövqeyini möhkəmləndirib.